Być może kiedyś w Twoim życiu zdarzyło się lub działo przez jakiś czas coś bardzo złego – doświadczyłeś/aś, byłeś/aś świadkiem zdarzenia lub zdarzeń przekraczających Twoje siły i możliwości radzenia sobie, prowadzących do śmierci, zranienia, zagrożenia fizycznej integralności – Twojej bądź innej osoby. Czułeś/aś wówczas intensywny strach, przerażenie, bezradność. Może zastygłeś/aś w bezruchu, a może nie pamiętasz, co się z Tobą potem działo…
To minęło.
Dla wszystkich, ale nie dla Ciebie.
Budzą Cię koszmary senne. Masz napady złości, a może wycofujesz się z życia.
Uporczywie powracają szczegóły dramatycznego zdarzenia – obrazy, myśli, zapachy – przebłyski wspomnień, nad którymi nie masz kontroli. Ból za każdym razem powraca z podobną siłą. Miejsca, przedmioty, osoby związane ze zdarzeniem uruchamiają przeżywanie koszmaru od początku. Dlatego próbujesz unikać wszystkiego, co może przywoływać te wspomnienia – miejsc, osób, myśli, uczuć, rozmów. Masz kłopoty z zasypianiem. Trudno Ci się skoncentrować. Stale jesteś czujny i rozdrażniony. Twoje reakcje przestrachu nie są adekwatne do siły lub znaczenia bodźca, który je wywołuje.
To może być PTSD – zespół stresu pourazowego, często diagnozowany u uczestników i bezpośrednich obserwatorów działań wojennych, ale także u osób, które dotknęło cierpienie związane ze śmiercią, wypadkiem, napadem, gwałtem, maltretowaniem, poniżaniem.
Nie musisz cierpieć.
Terapia traumy pozwala uwolnić się od dotkliwych objawów PTSD, zwrócić ku życiu, „zostawić przeszłość w przeszłości” (F. Shapiro).
Jedną ze stosowanych z sukcesem w takich przypadkach procedur jest EMDR (Eye Movement Desentisization and Reprocessing) – odwrażliwianie i przetwarzanie za pomocą ruchów gałek ocznych. Zastosowanie tej techniki pozwala na dostęp do żyjących własnym życiem, niezintegrowanych wspomnień i obrazów, a następnie na zintegrowanie ich i ułożenie w nowym kontekście, tak by można było myśleć o traumie, w kategoriach przeszłości.